siyah
Giyim Önerileri

Modada Siyahın Dayanılmaz Cazibesi

Posted On Ağustos 29, 2015 at 10:44 am by / No Comments

Fizikçilere ve resim öğretmenlerine göre siyah bir renk değil. Beyaz da öyle. Ortamda hiç  ışık olmadığı zaman hiçbir şey yansıtılamadığı için siyah bir kavram olarak vardır. Fiziksel açıklamalar bu yönde olsa bile çağlar boyu siyaha yüklenen anlamlar çok fazla. Fakat bunlar pek iç açıcı kavramlar değil.

siyah
siyah

Siyah her zaman insanlara ölümü ve matemi hatırlatmış. Ama aynı zamanda siyah gücü ve resmiyeti de temsil ediyor. Makam arabalarının siyah olması bu yüzden. Siyahı seven insanların azimli, kararlı, kendine olan güvenlerinin fazla ve tutkulu kişilikler olduğu belirlenmiş. Fakat bu kavramlar arası fazla denge kuramıyorlarmış. Siyahın gizemi olmalı bu.

Soylu Renk Siyah

Özellikle orta çağdan başlayarak siyah renk aynı zamanda soyluluğun rengi olarak kabul edilmiş. 1850 yılında Fransa’da yayınlanan bir dergi erkeklerin sadece siyah pantolon giyip siyah kravat takmaları gerektiğini yazmış. Fakat bu renk insana karamsarlık da aşılayabiliyor, bu yüzden çocuk odalarında hiç kullanılmıyor.

Siyah Kot Gömlek
Siyah Kot Gömlek

Genelde siyah rengin bir gizemi olduğu özellikle modacılar tarafından kabul ediliyor. Her kadının dolabında siyah bir düz etek bulunuyor. Siyah mini düz etek kavramını kadınlara armağan eden ünlü modacı Coco Channel aynı zamanda kadınlara özgüvenli bir bakış açısı da vermişti.

siyah kürk
siyah kürk

Siyah, her renk ile beraber güzel bir uyum sağlıyor, kullanılabiliyor, çok iyi bir alt zemin oluşturuyor. Bu yüzden özellikle siyah beyaz tasarımlar her zaman ilgi çekiyor. Beyazın masumiyeti ve siyahın gizemi modada her zaman karşılık buluyor.

Siyah Elbise Modeli
Siyah Elbise Modeli

Puantiye veya çizgili tasarımlar eteklerde, elbiselerde, gömleklerde, ayakkabılarda, iç giyimde ve aksesuarlarda her mevsim yer alıyor. Ünlü modacı Yargıcı sadece siyah üzerine çalıştığı zaman mutlu olduğunu söylemişti. Siyah aynı zamanda genel olarak vücudu daha ince gösteriyor, yüzü belirginleştiriyor. Siyahı sevenler iş hayatında daha başarılı olan insanlar, kendilerine güveniyorlar. Kısacası modada siyahın dayanılmaz cazibesi sürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.